Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας edupass

Δημοσιεύτηκε από τον/την wpadmin στις

Αλλάζει από τη Δευτέρα 1η Νοεμβρίου η πλατφόρμα όπου γίνονται οι δηλώσεις των self tests των μαθητών.

Από την εβδομάδα αυτή η διαδικασία για τους μαθητές όλων των δημόσιων σχολείων θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα  https://edupass.gov.gr/

Tο self-test πραγματοποιείται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και επιδεικνύεται κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο,

Η διαδικασία έχει ως εξής : Οι γονείς  αφού επιλέξουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση self test Μαθητών/τριών-Έκδοση Σχολικής Κάρτας για covid-19», αυθεντικοποιούνται με τη χρήση κωδικών taxisnet.

Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκδίδουν και εκτυπώνουν τη σχολική κάρτα, την οποία ο μαθητής επιδεικνύει στο σχολείο.

Στην ιστοσελίδα και στο blog του σχολείου μας έχει αναρτηθεί οπτικοποιημένος  οδηγός χρήσης της πλατφόρμας edupass.

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι, όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας, από τη Δευτέρα 01/11 έως και το Σάββατο 06/11, οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα μπορούν να προμηθεύονται δωρεάν μία συσκευασία με πέντε self tests από τα φαρμακεία προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 5 έως 22 Νοεμβρίου για να προσέρχονται στο σχολείο.

Κατηγορίες: Σχολικό Έτος 2021-2022